SmCountry

Skąd mieć pieniądze na mieszkanie?

Młodzi ludzie, którzy pragną zamieszkać na swoim po sprawdzeniu obowiązujących cen nieruchomości często popadają w zniechęcenie. Zarobienie na własne mieszkanie wydaje się im być czymś nierealnym.

Faktycznie ceny mieszkań w Polsce nie są niskie i od lat utrzymują się na podobnym poziomie. Jest jednak, co najmniej kilka dróg do własnego mieszkania.

Pierwsze droga to oszczędzanie na mieszkanie. Oznacza ona długie i żmudne odkładanie pieniędzy z pensji małżonków i odraczanie w czasie przyjemności wynikającej z posiadania własnego mieszkania. Ten sposób jest polecany tylko nielicznym. Mogą się o to pokusić osoby, które wiedzą, że uskładają potrzebną kwotę w 3-4 lata i mają gdzie teraz mieszkać, na przykład korzystają z gościnności rodziców czy teściów. Jeśli jednak ma to trwać 10 lat to trzeba się zastanowić czy warto, bo może, gdy już uda się kupić duże mieszkanie to przestanie ono być potrzebne, bo dzieci wyjadą się uczyć do innego miasta.

Druga droga, najbardziej popularna to kredyt hipoteczny. Młodzi ludzie często niepotrzebnie boją się takich kredytów. Jeśli obydwie strony pracują, wszystko powinno się udać. Trzeba wcześniej zadbać o wkład własny i dobrą historię kredytową. Do kredytu hipotecznego należy podchodzić optymistycznie, bo zwykle z czasem rata staje się mniejszym obciążeniem, gdyż młodzi zarabiają coraz więcej.

Trzeci, bardzo dobry sposób to wyjazd na kilka lat za granicę żeby zarobić na mieszkanie. Zwykle wystarczają 3-4 lata i młodzi mają swoje mieszkanie bez obciążeń.
Wreszcie ostatnio pojawił się nowy, czwarty sposób, czyli rządowy program Mieszkanie Plus. W jego ramach można za niewielkie pieniądze wynajmować długookresowo mieszkanie oraz skorzystać z opcji wcześniejszego wykupu, która również jest korzystna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *