SmCountry

Budżet domowy – jak nad nim zapanować?

Zarządzanie domowym budżetem nie należy do łatwych zadań. Jest to tym bardziej trudne, gdy rodzina jest liczna, jest kilka źródeł dochodu, ale też i wiele wydatków.

Kluczem do skutecznego zarządzania domowym budżetem jest zapisywanie dochodów i wydatków. Forma tych zapisków ma znaczenie drugorzędne. Są specjalne programy komputerowe, aplikacje, można to robić w arkuszu kalkulacyjnym albo w zwykłym zeszycie. Chodzi o to by przez jakiś czas zapisywać wydatki i zorientować się ile wydajemy na poszczególne kategorie. Wtedy możemy przeprowadzić analizę i ustalić gdzie są wydatki zbędne, gdzie można coś przyciąć, przesunąć.
Dobrze zbilansowany domowy budżet to taki, w którym dochody przewyższają wydatki i zawsze udaje nam się około 10% dochodów odłożyć do oszczędności. Podstawowe kategorie wydatków, jakie warto sobie wyszczególnić to: wydatki związane z utrzymanie domu, wydatki na samochód, żywność i chemia, kosmetyki, ubrania, rzeczy trwałego użytku do domu, leczenie, rozrywki.
Oczywiście, gdy pieniędzy nam nie wystarcza w pierwszej kolejności rezygnujemy z przyjemności i rozrywek. Wtedy trzeba zredukować jedzenie na mieście, przestać kupować chipsy, lody i napoje gazowane. Można też płatne rozrywki zamienić na te darmowe. Latem można pójść bezpłatnie nad wodę na lokalny zalew zamiast do aqua parku. Są darmowe festyny, kino pod chmurką czy zajęcia w ośrodku kultury. Gdy pieniędzy jest mniej możemy też zaoszczędzić na ubraniach: chodzimy na wyprzedaże, odwiedzamy sklepy z używaną odzieżą albo, jeśli potrafimy próbujemy coś uszyć samodzielnie.

Nieco pieniędzy można zaoszczędzić także na samochodzie. Gdy jest ciepło po prostu jeździmy rowerem albo po mieście chodzimy pieszo. Zawsze można też nieco zmniejszyć wydatki na rachunki za prąd i wodę. W każdym domowym budżecie powinny być oszczędności a więc pieniądze na nieprzewidziane wydatki takie jak nowa pralka, lodówka czy konieczność skorzystania z prywatnej opieki medycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *